Filmoteka Śląska przedstawia: Święto Kina Niemego

W ramach sekcji „Filmoteka Śląska przedstawia…”, która w tym roku obejmuje zarówno wydarzenia dla dorosłych, jak i sekcję KLAPS skierowaną do młodszego odbiorcy, powracamy do początków sztuki ruchomych obrazów. Wskrzeszamy magię kina, które bawiło i wzruszało tysiące widzów na całym świecie na przełomie XIX i XX w. Na ekranie zobaczymy scenki z życia codziennego, proste gagi i pierwsze eksperymenty iluzjonistyczne, wielkookie piękności i słynnych amantów. Wśród plejady ekranowych bohaterów nie zabraknie komika wszechczasów – Charliego Chaplina. Większość seansów odbędzie w pięknym budynku kinoteatru Rialto, które powstało z myślą o kinie niemym. Projekcjom będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych pianistów. 

Sekcja obejmuje także prelekcje, warsztaty i prezentacje wprowadzające w klimat dawnego kina, ale także przypominające, że sztuka filmowa nie jest nieśmiertelna, a jej historia została zapisana na materiale ulegającym nieuchronnemu rozkładowi. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy archiwa filmowe, które specjalizują się w przedłużaniu filmowi życia – dbają o starzejące się taśmy filmowe, szukają zaginionych fragmentów i z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod przygotowują najlepsze kopie cyfrowe. To właśnie te wersje przedwojennych filmów zobaczymy w ramach REGIOFUN 2016.

Georges Méliès

Jedno z wydarzeń specjalnych przygotowanych przez Filmotekę Śląską zostanie poświęcone seansom kinematograficznym Georges’a Mélièsa, którego historia ulokowała wśród pierwszych geniuszy kina, patrona wszystkich wizjonerów i eksperymentatorów, poszerzających możliwości obrazu filmowego. Méliès utrwalił się w pamięci kinomanów jako miłośnik sztuki prestidigitatorskiej, któremu udało się przenieść seanse iluzji na ekran. Jego pełne rozmachu opowieści powstawały w specjalnie zbudowanych halach produkcyjnych, wyposażonych w rozmaite urządzenia, szklane dachy i specjalnie zaprojektowane systemy oświetlenia.

Pomimo iż nazwisko Mélièsa jednoznacznie kojarzy się ze skeczami iluzjonistycznymi, nie był to jedyny gatunek przez niego uprawiany. W jego archiwum znajdują się także filmy fantastyczno-naukowe, baśnie, aktualności, dramaty polityczne, filmy przygodowe, a także filmy reklamowe. Niejednokrotnie kinematograf w rękach Mélièsa zamieniał się w narzędzie do komentowania bieżących wydarzeń politycznych i społecznych.

W środowy wieczór na ekranie kinoteatru Rialto zobaczymy autorski wybór filmów, które ukażą wszechstronność Georges’a Mélièsa. Seansom towarzyszyć będzie historyczno-filmowy komentarz praprawnuczki reżysera Marie Hélène Lehérissey, która dziś opiekuje się dorobkiem pradziadka, oraz akompaniament jego prapraprawnuka Lawrence’a Lehérisseya. 

Assunta Spina

Drugiego wieczoru poświęconego klasyce filmowej, przypomnimy celuloidową perłę z włoskiego archiwum filmowego. Zapis tętniącego życiem Neapolu w początkach XX w. Na ekranie oglądamy malownicze uliczki, stragany, miejscowe sklepiki, na których tle toczy się historia miłosnego trójkąta. Bierze w niej udział piękna Assunta Spina – właścicielka lokalnej pralni – oraz dwóch zakochanych w niej mężczyzn. Film kipi od emocji. Twórcy porzucili salonowy kostium, nadmiernie egzaltowanych bohaterów na rzecz większego realizmu i nowocześniejszej estetyki.

„Assunta Spina” należy do najcenniejszych włoskich filmów ery niemej – stanowi jedyne kompletne dzieło, będące przykładem bardzo popularnych w początkach XX w. ekranizacji  realistycznych dramatów. Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnego pianisty – Antonio Coppoli. Dla wszystkich miłośników włoskiej kultury i magii dawnego kina.

Newsletter

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów. Przez sześć październikowych dni pokazujemy w Katowicach najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, jakie nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Spośród tysięcy tytułów starannie wybieramy te obrazy, które mogą widzów wzruszyć, zachwycić, poruszyć lub rozbawić. Nasz festiwal to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata.
więcej

realizacja: deploy s.c.