Lekcja patriotyzmu

tytuł oryginalny: Lekcja patriotyzmu
reżyseria: Filip Jacobson
scenariusz: Filip Jacobson
kraj produkcji: Polska, Niemcy
rok produkcji: 2015
czas trwania: 27 min.
napisy: EN
producent: Ute Dilger
fundusz filmowy: Samorząd Województwa Pomorskiego (Gdańsk)
20-10-2016 g. 16:15 Kino Kosmos - Solaris
Kup bilety 

Opis

W szkole podstawowej odbywa się konkurs poezji i piosenki patriotycznej. Jest komisja, będą nagrody. W sali gimnastycznej dzieci przygotowują się już do występu, rodzice z aparatami fotograficznymi czekają z napięciem. Najpierw przemówienie, w którym mowa o ofiarach, jakie ponieśliśmy podczas powstań, potem pierwsze, mniej lub bardziej udane, prezentacje. Zespół „Lokomotywa” na przykład przygotował smutną piosenkę „Wojenko, wojenko”.

Obserwujemy, jak kilkuletnie dzieci z pełnym zaangażowaniem, ale bez szczególnej refleksji śpiewają o śmierci, wojnie, traumach. Równie bezrefleksyjnie oceniają je jurorzy, dla których patriotyzm zapewne niewiele już znaczy. Udany i żartobliwy obraz polskiej szkoły.

Newsletter

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów. Przez sześć październikowych dni pokazujemy w Katowicach najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, jakie nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Spośród tysięcy tytułów starannie wybieramy te obrazy, które mogą widzów wzruszyć, zachwycić, poruszyć lub rozbawić. Nasz festiwal to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata.
więcej

realizacja: deploy s.c.