Ostatnia rodzina

tytuł oryginalny: Ostatnia rodzina
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto
obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra
kraj produkcji: Polska
rok produkcji: 2016
czas trwania: 124 min.
napisy: EN
producent: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham
fundusz filmowy: Mazowiecki Fundusz Filmowy
21-10-2016 g. 16:30 Kino Kosmos - Nostromo
Kup bilety 

Opis

Film o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie, który wymyka się klasycznym regułom kina biograficznego. Tutaj środek ciężkości położony został nie na opisywaniu historii życia wielkiego malarza czy też jego syna ‒ autora kultowej audycji radiowej, wybitnego tłumacza, ale na relacjach w rodzinie, na które cień rzuca sztuka.

Jest rok 1977. Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka ‒ Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Wcielający się w postać Zdzisława Beksińskiego Andrzej Seweryn został za tę rolę nagrodzony na festiwalu w Locarno.

nagrody

Locarno MFF 2016 - Nagroda za najlepszą rolę męską Andrzej Seweryn

Gdynia FF 2016 - Złote Lwy, Najlepsza aktorka Aleksandra Konieczna, Najlepszy aktor Andrzej Seweryn, Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Onetu, Kryształowa Gwiazda Elle, Złoty Kangur

fot. Hubert Komerski

Newsletter

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów. Przez sześć październikowych dni pokazujemy w Katowicach najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, jakie nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Spośród tysięcy tytułów starannie wybieramy te obrazy, które mogą widzów wzruszyć, zachwycić, poruszyć lub rozbawić. Nasz festiwal to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata.
więcej

realizacja: deploy s.c.